Güvenlik


Teknoloji içerik burada

Güvenlik kaliteyle başlar..

MARINI, ürün ve servislerinde sürekli gelişimi garantileyen UNI EN ISO 9001:2008 kalite sistemine sahiptir. Bu, istenilen güvenlik düzeyine ulaşıldığı ve plent operatörlerinin güvenli şartlarda çalışmalarını sağlayan ürünleri olduğu anlamına gelmektedir.
MARINI aynı zamanda asfalt plentlerinin güvenliğiyle ilgili artık kullanılmayan EN 536:2001 yerine Avrupa seviyesindeki yeni teknik standartlara sahiptir.

CE belgesi ve asfalt plentleri için güvenlik

Avrupa Birliğinin tamamında zorunlu olan CE damgası, AB pazarında yer alan tüm ürünler için uyulması gereken Avrupa Güvenlik Yönetmelikleri ile uyumluluğunu gösteren bir sertifikadır.
“Asfalt Plentleri” genel başlığı, Yönetmelik 2006/42/EC’de belirtiği gibi, asfalt üretimi ile ilgili tüm “makinaları” kapsamaktadır.
MARINI’nin amacı, aşağıdaki yönetmelikler doğrultusunda AB dışına ihraç edilen ürünler de dahil tüm plentlerinde CE sertifikası ile uyumlu, yüksek güvenlik standardını sağlamaktır:

CE damgası, yönetmeliklerinin güvenlik gereksinimlerinin karşılandığını belgelemektedir. Ek olarak, MARINI “Yol yapım makinaları – asfalt üretimi için gerekli makinaları”nı kapsayan UNI EN 536:2001 teknik standardını da karşılamaktadır.

Asfalt plentlerinin güvenliği: MARINI en iyisi için çabalıyor

Sektörün ana üreticilerinin plentlerinde de mevcut olan standart güvenlik araçlarının yanı sıra MARINI, plentlerinde bulunan kullanım ve bakım sırasında yüksek seviyede güvenlik sağlayan aşşağıdaki çözüm metotları ve cihazları ile iftihar etmektedir:

  • Güvenlik anahtarları – erişimi engelleyen interlock ve anti-trap cihazlarına (EN 1088:2008 doğrultusunda tasarım prensipleri ile uyumlu) sahip güvenlik anahtarları ile operatörlerin tehlikeli alanlara girmeleri ve sıkışıp kalmalarını engellenmektedir.
  • Acil stop butonları – tüm modüllerde bulunan ve gerektiğinde hızlı müdahale yapılabilmesine olanak sağlayan acil stop butonları, EN ISO 13850:2008 makine güvenliği ve tasarım prensipleri ile uyumludur.
  • Kullanım ve bakım kılavuzu –plent bakımında ve kullanımında hızlı ve kolay bir şekilde bilgi edinmek için idealdir ve aynı anda mobil cihazlarınızla da uyumludur.

Güvenlik cihazlarına ek olarak, aşağıdaki servis faaliyetleri plentin uygun bir şekilde işlediğinden ve kullanıldığından emin olmak için yapılmaktadır:

  • Plentin testi, güvenlik cihazlarına ayrıca özen gösterilerek MARINI teknisyenleri tarafından yapılmaktadır.
  • Operatörler için eğitim kursları ve plente rutin bakım.

Tasarım

MARINI asfalt plentleri, sonlu eleman methodu (FEM) ile tasarlanmıştır. Ayrıca Eurocodes ve NTC 2008 ile uyumlu olarak aşağıda tanımlanan doğal afetlere dayanıklı bir şekilde tasarlanmıştır:

  • Deprem: 1. Derece deprem bölgesi “NTC 2008”
  • Rüzgar: 9. Derece “NTC 2008”
  • Kar: Maksimum 200kg/m² yük.